התמודדות עם תקופת החגים: להיות נאמנים לעצמכם

מבוסס על מאמר של Kali Munro, M.Ed., 2001

שוב מתקרבת התקופה הזו של השנה… תקופת החגים. עבור אנשים מסוימים, החגים מלאים באהבה וזיכרונות חיוביים ועבור אחרים – בצער, זיכרונות כואבים ולעתים אף באלימות.

לא נראה לי שיש תקופה אחרת בשנה הטעונה כל כך. אפילו אנשים שיש להם זיכרונות טובים מתקופת החגים, דואגים שמא לא יוכלו לשחזר את ההתנסות החיובית שהיתה להם בילדותם.

עבור שורדי התעללות, הקהילה ההומולסבית, מי שגדל במשפחה שלא מתפקדת – עונת החגים היא זמן שעלול לעורר זיכרונות כואבים ודאגות לגבי תכניות לפעילות במהלכה.

אנשים רבים מתחבטים בשאלה אם לבקר או לא לבקר את המשפחות שבהן חוו (ואולי עדיין חווים) התעללות. אנשים המשתייכים לקהילה ההומולסבית תוהים איך להתמודד עם ביקורים אצל בני משפחה שבביתם בני זוגם אינם רצויים או מזוהים כידידים או שותפים לדירה. אלו מצבים שלא קל להתמודד איתם, בייחוד כאשר קיים לחץ כל כך חזק בתקופה זו לבקר את המשפחה.

אנשים שאינם רוצים לבקר את המשפחות שלהם או שמרגישים עצובים בתקופת החגים לא זוכים לתמיכה חברתית. נאמר להם להניח את העבר מאחוריהם, לסלוח ולשכוח, בלי קשר לאיך התייחסו אליהם במשפחות הביולוגיות שלהם, הכל במטרה לקיים את הביקור בחגים. ומה לגבי אותן משפחות שגרמו לפגיעה רצינית לילדיהם וממשיכות לפגוע בהם? האם לשאת בדממה את ההתעללות או לשכוח אותה משמעותן משפחה ואהבה?

ומה לגבי המצב שבו האישה או הגבר שאתם אוהבים אינם רצויים בבית המשפחה שלכם כי הם בני אותו מין כמוכם או שפעם השתייכו למין אחר? האין התכחשות לבן הזוג שלכם היא-היא התכחשות לאהבה ומשפחה?

החגים מעוררים לעתים קרובות שאלות כואבות כאלה, והם מעמידים בפנינו דרישה להיות כנים עם עצמנו, עם מה שאנחנו; מי ומה באמת חשוב לנו; איך התייחסו אלינו בעבר; את מי אנחנו אוהבים ומי אוהב אותנו חזרה. אנו עומדים בפני אתגר של לאהוב את עצמנו וללכת בעקבות לבנו. לדעת מי אוהב אותנו ומתייחס אלינו טוב, היא שאלה בסיסית בכל ימות השנה, אבל אולי היא חזקה מתמיד עכשיו. ללמוד לאהוב את עצמנו הוא משהו שעוזר לענות על השאלה הזו.

אנשים רבים שוכחים לשאול את עצמם מה הם רוצים באמת במהלך תקופת החגים ובמקום זה נגררים לתוך מה שמצפים מהם. גם אם חלק מהאנשים רוצים לבלות עם המשפחות הביולוגיות שלהם, זה בסדר שיש כאלה שלא רוצים בכך. יש אנשים שמעדיפים להיות עם חברים ובני זוגם, אותם אלה המהווים משפחה עבורם. ויש שרוצים לקחת חופשה שהם זקוקים לה מאוד ולא לעשות דבר חוץ ממה שמרגיש להם נכון לאותו רגע.

עוזר לשאול את עצמכם מה אתם רוצים ומה יהפוך את החופשה הזו למיוחדת בשבילכם. נסו למצוא דרכים לעשות את מה שאתם רוצים ומה שמשמעותי לכם, במקום לעשות את מה שאתם מרגישים מחויבים לעשות. לעשות את מה שהנשמה שלכם כמהה לו.

יצירת מסורות החגים האישיות שלכם יכול להיות תהליך חשוב. יש שמטיילים על החוף ומביעים משאלות כשהם משליכים אבנים לתוך המים. יש המזמינים חברים ומספרים לפי תור מה הם מאחלים לעצמם ולעולם לכבוד החג. יש שעורכים ארוחות חגיגיות ומודים על כל מה שיש להם. מסורות יכולות להיות פשוטות או מורכבות, תלוי בכם.

הדבר החשוב ביותר הוא שתלכו בעקבות לבכם. ייתכן ולא היו לכם בחירות רבות או שלא היו בחירות כלל כשהייתם ילדים, אבל עכשיו יש לכם הזדמנות לעשות את מה שאתם באמת רוצים (לפחות חלק מהזמן). למצוא דרכים להיות עצמכם, להביא משמעות לתוך החיים שלכם ולחוות חופש בחיי האהבה שלכם. אלו הזכויות שלכם.

מי יתן ותיהנו ממעשיכם ותהיו שרויים בשלום ובאהבה תמיד.

המאמר תורגם על ידי אילנה מאתר זה:
http://www.kalimunro.com/article_holiday_season.html

 


השאר תגובה