האגף המשפטי

האגף הוקם לזכרה של מורן עמית, ז"ל, שנקטפה בדמי ימיה.

בשנת 2001 עלה בשיחה בצוות האתר עניין הצורך בחומר משפטי באתר. העלינו את הרעיון באזני מורן והיא לקחה על עצמה למצוא אדם שיהיה אחראי על הקמת מדור זה ולבסוף התנדבה בעצמה לרכז את העבודה ולגייס אנשי מקצוע שיוכלו לתרום מהידע והמומחיות שלהם. מורן עסקה במלאכה חודשים רבים ועבודתה נקטעה יחד עם חייה, בתוך מערבולת האלימות הפוקדת את מדינתנו. אחרי מותה חשנו שאנחנו רוצים לעשות משהו כדי להמשיך את מפעלה ולהקדיש אותו לה, כמתנת פרידה והערכה לאדם שהיתה ותשאר בזכרוננו.


תודות: לרוני ספיר – על שלקחה לידיה את העבודה שמורן השאירה אחרי מותה והמשיכה בכתיבה, ריכוז והגהה של החומר; לעורכי הדין שסייעו במלאכה ומעדיפים להישאר בעילום שם; למרכז הסיוע לנפגעות תקיפה מינית בתל אביב על הסיוע בכתיבת החומר על הטיפול המוסדי ולמרכז הסיוע באילת על תרומת החומר המפורסם באתרם ולכל מי שסייע בהגהה, משוב ותרומה של ידע ורעיונות.

מבוא

בחלק זה של האתר מובא הסבר בסיסי של המצב המשפטי, הקיים במדינת ישראל, ביחס להיבטים שונים של התקיפה המינית. לצורך כך ייסקרו סעיפי החוק הרלוונטיים, ובמידת הצורך פסיקת בתי-המשפט שפירשה סעיפים אלה. עשינו מאמץ לתת תמונת מצב ברורה עד כמה שניתן, הכתובה בשפה שאינה משפטית ומובנת לכל אדם, כאשר בצד ההסברים מופיע הטקסט המלא של החוק ,למי שמעונין לקרוא אותו ללא פרשנות. למען הסר ספק, מובהר כי הדברים נכתבים ברמה אינפורמטיבית בלבד, הם אינם באים במקום ייעוץ משפטי, וכי לאתר ו/או לכל אחד מן הכותבים בו אין כל אחריות לכל שימוש, שייעשה בחומר המופיע בו, או לכל פעולה שתעשה בהסתמך עליו.

מילת אזהרה: החומר באגף המשפטי כתוב בשפה משפטית שחייבת להיות מדויקת וגרפית. אין היא מתחשבת ברגשות הקורא ומטרתה לשקף את המציאות במדויק עד כמה שניתן. משום כך קריאת החומר באגף זה עלולה להיות טריגרית (לעורר רגשות קשים אצל מי שמלים מסוימות מזכירות לו דברים שקרו לו או למישהו היקר לו). אנא קחו את זה בחשבון שעה שאתם מעיינים באגף ושמרו על עצמכם.

כיצד מנווטים באגף המשפטי?

האגף מכיל חלוקה למספר נושאים, ומספר כלי עזר שבנינו בכדי לסייע להבין את השפה המשפטית. ככל שיעבור הזמן, יתווספו לאגף המשפטי נושאים נוספים. כרגע ניתן לקרוא בו חומר המסביר את החוק הפלילי. לפרטים נוספים ראו כאן.

מן המכבש

– פרסומים העוסקים בהליכים המשפטיים ובפסיקות בנושא תקיפה מינית

נייר עמדה – רפורמה בחקירה והעדת ילדים נפגעי עבירות מין, ינואר 2014 מאת עו"ד רוני אלוני סדובניק פורסם ב-31/12/2014

עורכי הדין ורד כהן ורענן בר-און , מסבירים על המשמעות החוקית של הפצת תמונות אינטימיות ברשת 02/11/2012

פרקליטות המדינה עותרת לבג"צ: למנוע חשיפת יומניה האישיים של נפגעת תקיפה מינית


תוכן עניינים:

מילון מונחים

החוק היבש

טבלת העבירות והעונשים הקבועים בחוק

החוק הפלילי

חוק נפגעי עבירה

החוק האזרחי

תביעות אזרחיות של נפגעות תקיפה מינית מאת: עו"ד מירב ישראלי ועו"ד מיכל ורדי

חובת דיווחחוק העונשין, התשל"ז1977- סימן ו'1: פגיעה בקטינים ובחסרי ישע (תיקון: תש"ן)

מאגר שאלות נפוצות

מטרת המדור הזה היא לתת מענה לשאלות כלליות של המבקרים באתר. אין המדור מעניק יעוץ משפטי. כדי לקבל יעוץ משפטי, אנא פנו לעורך דין המתמחה בנושא, צרו קשר עם מרכז הסיוע לנפגעות תקיפה מינית (חייגו 1202) או היעזרו בגופים הנותנים עורכי יעוץ משפטי חינם או מוזל לפי המפורט בקישור זה.

 


תגובות

האגף המשפטי — 2 תגובות

  1. בגיל שבעשרה גרתי אצל משפחת אומנה ושם האבא אנס נגע דיבר לא יפהבקיצור כל דבר אפשרי שהרגע קראתי פה המשטרה סגרה את התיק מילה נגד מילה וגם כשזה קרה הוא תמיד אמר לי לדמין את אבי האמיתי עושה את ז וזה מה שאמרתי למשטרה בהתחלה והיתי על כדורים פסיכיאטרים עכשיו כבר לא האם יש אפשרות לפתוח תיק שוה ואיך?

השאר תגובה