מה עושים עכשיו?

איך בונים חיים אחרי שמסתיימת הפגיעה והדיה עדיין נמצאים? יש היום לא מעט ידע לגבי טיפולים שעוזרים ושיטות לעזרה עצמית שעובדות ויכולות להקל. לא חסרות דוגמאות של אנשים שבנו חיים בריאים ומלאים גם ם אחרי עבר כואב וטראומטי. לא עושים את זה תוך התכחשות לעבר אלא יד ביד עם החלקים שזוכרים ועדיין כואבים. מה ניתן לעשות ולמה אפשר לצפות? 

שיטות טיפול בטראומה מינית וטראומות שנובעות מאלימות בינאישית:

טיפול קונבנציונלי בטראומה

תיאור של שיטות טיפול שונות שקיבלו תמיכה המחקרית ביעילותן לצורך עיבוד הטראומות הקשורות באלימות מינית או אחרת. טיפולים שונים שלא מכוונים לעיבוד הטראומה, גם אם הם יעילים למטרות שונות, לא יועילו לעבד את הטראומה. חשוב להכיר, להבין מה עובד ולהיעזר באופן מושכל.

טיפול אלטרנטיבי בטראומה

מאמרים של מטפלים אלטרנטיביים המתארים את שיטות עבודתם וקישורים לחומר ברשת בנושא. בגלל שהגוף הרבה פעמים מהווה את שדה הקרב שבו מתרחשת הפגיעה, הוא נושא בתוכו זיכרונות משלו. כאן יש לרפואה האלטרנטיבית תרומה ייחודית בתהליך הריפוי של הנפש דרך הגוף. 

קבוצות תמיכה

המסגרת הקבוצתית משמשת לשיחה בגובה העיניים עם נפגעים אחרים ונודעת כמקור להשראה והתחזקות. מסייעת להתגבר על הבושה ובקבלה עצמית ואחרי תקופה של השתתפות משמשת כחוויה מתקנת המעניקה מענה לנזקים שנעשו באמצעות בני אדם בעבר.

דרכים לעזור לעצמכם בשעות הקשות:

כלים להחלמה

להבין יותר את הנתיבים המובילים לשיפור איכות החיים בהווה, על אף העבר הקשה. איך עובדים עם רגשות קשים? איך נעשים מודעים ומשנים את דפוסי ההתנהגות שנלמדו בתוך מערכות יחסים פוגעניות? כלים רבים מפורטים במדור זה.

טיפים לרגעים הקשים

שיטות שונות להביא הקלה כשהכאב מן העבר מציף והאימה מתעוררת גם כשאין עוד איום לפגיעה בהווה. עזרה בעת התקפי חרדה או גלי חרדה מציפים, פלשבקים, רגשות קשים ומחשבות מטרידות.

ספריה

כוללת המלצות לסרטים וספרים בנושאים של תקיפה מינית ואלימות בינאישית מסוגים אחרים, שעוזרים להבין ולהזדהות. חלק מההמלצות יעזרו להסביר לאנשים בסביבתכם שאינם מבינים, חלק יקנו לכם ידע חיוני וחלק יעוררו השראה ואופטימיות.

לעשות תיקון – לדאוג לעצמכם, לגופכם ולהקים משפחה אחרת:

הורות בצל הטראומה

ההורות אחרי פגיעה מינית, פיזית ורגשית היא אפשרית. במדור יפורטו סוגיות שמעסיקות שורדי תקיפה מינית הקשורות להורות בשילוב עם סיפורים של תקווה וניצחון.

יחסי מין וזוגיות

בפגיעה מינית מעורבת מעילה קשה באמון בבני אדם ולמרות זאת, יצירת קרבה ומערכת יחסים בריאה יש בה את הכוח לתקן ולרפא את הפצעים של העבר. 

פחד מטיפולים רפואיים

הצורך לדאוג לגוף, לאפשר לאחרים לדאוג לו ולרפא אותו לא קל לשורדים רבים. במדור זה יובאו עצות להתמודדות עם פחדים שנובעים מהחוויה הפולשנית והמכאיבה שבפגיעה.

התמודדות באמצעות ביטוי אישי של הכאב:

חדרי הלב

אתרים אישיים הנכתבים על ידי שורדי אלימות מינית ומעוצבים על פי בחירתם, שמספרים את סיפור הפגיעות שעברו ואת מסע ההתמודדות האישי שלהם. 

בנימה אישית

טקסטים של שורדי פגיעה מינית, פיזית ורגשית המספרים את סיפורם במאמרים, ספרים ובלוגים. 

תקווה לבנה

(או מחברת חשבון בשמה הקודם) שנכתבה על ידי לבנה, מנהלת פורום נפגעי תקיפה מינית בפורטל נענע.


השאר תגובה