זהירות, מתמרנים אותך! איך לזהות מניפולטורים ואת דרכי פעולתם

מאת אילנה סובול, MA, פסיכותרפיסטית קוגניטיבית-התנהגותית

מי הם מניפולטורים?

קודם כל הם בני אדם, שמערכת האמונות שלהם מותירה להם להשתמש באחרים בדרכים שונות לקידום מטרותיהם מבלי להצהיר עליהן. אותם אחרים רק חושבים שהם מבינים מה המטרות שבגללן הם עושים דברים שהמניפולטורים מבקשים מהם כשלמעשה המטרות האמתיות יכולות להיות נסתרות זמן רב.

מניפולטורים יכולים להיות משני המינים וכך גם קורבנותיהם. הם מגיעים מקרב בני משפחה, ייתכן והם בני זוג שלכם, עמיתים לעבודה, בוסים ואפילו כפיפים לכם. הם יכולים להיות ה"חברים" שלכם, המרצים שלכם באוניברסיטה, אנשים שאמורים לתת לכם שירות, כמו אנשי מקצוע שונים, נותני שירות מטעם הרשויות ועוד.

בגלל שאופן פעולתם שנרחיב עליו בהמשך אינו גלוי, לוקח זמן להבין מי הם המניפולטורים בחייכם.

מהי מניפולציה?

קודם כל היא סוג של השפעה. השפעה היא לא דבר פסול – אנחנו משפיעים ומושפעים כל הזמן, מראשית חיינו. אך במניפולציה יש ניסיון לשלוט ולתמרן את האחר באמצעים לא הוגנים, נסתרים, בלי לבקש רשות או לברר אם יש רצון לכך. מניפולציה נועדה לדאוג לאינטרסים של המניפולטור, לרוב על חשבונכם.

מניפולטורים לא מבקשים את מה שהם רוצים ישירות כי הם לא רוצים להסתכן בסירוב או לעמוד בעמדת חולשה, כמי שמבקש, זקוק. הם ינסו להשיג את מבוקשם בצורה עקיפה ומרומזת, בלי שתוכלו להיות חלק מההחלטה אם אתם באמת רוצים לספק להם את מה שהם רוצים.

אנשים מרגישים כשמתמרנים אותם, גם אם לא מיד. הם מוצאים את עצמם נוכחים שההבטחות שהובטחו להם אם יעשו דבר כזה או אחר, לא מתקיימות ולא יתקיימו. במניפולציות מסוג אלים יותר הם מרגישים פחד לסרב כי הובהר להם באופן מרומז שהם יעשו את זה, יפגעו באופן כלשהו. הם מרגישים מאוימים לשתף פעולה ועושים את הדברים ללא רצון, עם הרגשה שדומה לתבוסה.

איך פועלים מניפולטורים?

מניפולציה משחקת על רווח והפסד. המניפולטורים מבטיחים לכם משהו שאתם צריכים או רוצים ו/או מאיימים לקחת מכם משהו שאתם רוצים או צריכים. איך הם יודעים מה אתם רוצים או צריכים? קרוב לוודאי שסיפרתם להם במהלך השלבים הראשונים של מערכת היחסים. הם טובים מאוד בלדובב וידע הוא כוח כידוע.

מה אנשים בדרך כלל רוצים? כסף, כוח, סטטוס, מין, אישור, אהבה, קבלה, בטחון, חברות וכמובן מאוד לא רוצים את ההפך מאלה ובמיוחד לא רוצים לאבד את הנכסים האלה אחרי שכבר השיגו אותם.

מניפולטורים מתחילים את מערכת היחסים עם הבטחות מסחררות ויצירת אופוריה שהנה מצאתם את האדם שחיפשתם כל חייכם – בן או בת הזוג המושלמים, הבוס המושלם, החברה או החבר הכי טובים שהיו לכם אי פעם וכו'. שלב זה קרוי הפצצת אהבה, גם אם לא מדובר בקשר רומנטי. במקרה של קשר מקצועי שלב זה יקבל ביטוי בהצפה במחמאות וביטויי הערכה למשל כמו שלא שמעתם כל חייכם. תחשבו שזה טוב מכדי שיהיה אמיתי, ברבות הימים תבינו שצדקתם.

אחרי שביססו את השליטה שלהם בכם, המניפולטורים עוברים לשלב האיום, שבמהלכו אם מערערים את בטחונכם. הם מבהירים שבכוחם למנוע מכם את מה שהבטיחו או לקחת מכם את מה שנתנו או לכאורה נתנו. אם בשלב הראשון של מערכת יחסים הרגשתם כאילו הגעתם לארץ המובטחת, ברגע המעבר לאיומים תרגישו כאילו ננטשתם בקוטב הצפוני כשלגופכם בגד ים. מניפולטורים יעברו לאיומים כשלא הצליחו להשיג את מבוקשם מכם. הם גם שומרים לעצמם את הזכות להחליף בין השיטות מדי פעם, מה שיוצר בלבול רב אצל מי שמנוצים על ידם.

בתוך מערכת יחסים קרובה שימוש במניפולציות שולל מיידית את עקרון ההדדיות כי צד אחד צובר אצלו יותר ויותר כוח ומשתמש בו נגד הצד השני. כמו כן, צד אחד יודע דברים על המציאות (בעבודה, בלימודים, בזוגית או במשפחה), שהצד השני מנוע מלדעת: הרי המניפולטור מודע למניעיו בעוד שקורבן המניפולציה לא מודע למניעים האמיתיים של המניפולטור ואמור להסתפק בגרסה המוגשת לו.

מניפולטורים סבורים שכל האמצעים כשרים כדי להשפיע עליכם – הסתרת מידע, שקרים, שימוש בעוינות מכוונת כדי ליצור לחץ, הפחדות, שימוש באשמה ועוד. מערכת יחסים מניפולטיבית נבנית ומתחזקת זמן רב לפני שהקורבן מבין מה קורה.

לא כל המניפולטורים עושים את מה שהם עושים בזדון, אם כי הרוב כן. יש מיעוט שאצלו סוג כזה של התנהלות עם אחרים נעשה עם מעט מודעות וקורה אוטומטית אחרי שלמדו אותו במהלך התפתחותם במשפחתם ולא מכירים דרך אחרת. בין אם זה מכוון או לא, מניפולציה מזיקה.

בקשר טוב ובריא, ככל שהוא מתפתח, נוצרת באופן רציף הרגשה של אהבה, חברות ורצון טוב, בטחון. לעומתו, קשר מניפולטיבי הופך ככל שעובר הזמן למאיים, האווירה בו היא של כפייה, מלכוד והסתבכות במשהו שעלול לפגוע בכם.

בכל פעם שהמניפולציה מספקת למניפולטורים את מבוקשם, הרצון שלהם להשתמש בה שוב רק מתחזק וזו גם הדרך להפסיק או להחליש אותם – להפסיק להיכנע למניפולציה. ולא, זה לא פשוט כמו שזה נשמע. במיוחד אחרי שהמניפולטור פיתח ובדק כלי נשק שונים כדי לאלץ אתכם להיות תמיד לשירותו.

מי הם קורבנות המניפולציה?

כל אחד יכול ליפול קורבן למניפולציה במיוחד אם מדובר במניפולטורים נחושים ומנוסים. עדיין, ככל שתהיו יותר מודעים לתופעה ולשיטות שלהם, יהיה קשה יותר להפיל אתכם בפח.

אחד העקרונות שמאפשרים לכם לקחת חזרה שליטה על מערכות היחסים שלכם הוא המודעות שלכם לנקודות התורפה שהמניפולטורים מחפשים. הם מזהים אותן אצלכם כבר בתחילת ההיכרות וינצלו נקודות אלה בהמשך.

אגב, דווקא האנשים הטובים, המצפוניים והאיכותיים ביותר הם מה שמניפולטורים מחפשים. אותן תכונות שנחשבות לנאצלות, ביטויים של טוב לב ואחריות כלפי אחרים, יהיו חלק מהדרכים לתמרן אתכם אבל לא רק הן.

אתם לא צריכים להפוך את עורכם כדי להפסיק להיפגע, אבל מומלץ לשנות היבטים מסוימים של התפיסה העצמית שלכם ושל תפקידכם בתוך מערכות יחסים כדי לא לאפשר למניפולטורים לנצל את תכונותיכם בצורה פוגענית.

נקודות התורפה שעלולות להפוך אתכם לטרף קל למניפולטורים

נקודות התורפה האלה כפי שתשימו לב, הן תכונות שנחשבות לטובות אבל הופכות לבעייתיות כשהביטוי שלהן הוא מוקצן ולא גמיש. העדר שיקול דעת לגבי מתי לבטא את התכונה ומתי לא, הוא מה שהופך אותה לנקודת תורפה.

משאלתך היא פקודתי

אנשים שיש להם את הצורך לרצות אחרים בסביבתם, מכוונים כל הזמן לזהות מה אחרים צריכים או רוצים מהם או אפילו לא מהם, פשוט צריכים ורוצים. אחרי הזיהוי הם ישיקיעו מאמצים ניכרים כדי לספק את הצרכים והרצונות הללו.

ההערכה העצמית של מי שנחדף על ידי הצורך לרצות אחרים כרוכה באישורים לגבי מידת הצלחתם לרצות את זולתם. בנוסף לניסיונות לרצות, יש חוויה של הכרח להיות נחמדים תמיד, גם כשהדבר מנוגד לרצון האמיתי.

קיימת אצלם האמונה השגויה שיהיו בני אדם טובים רק אם יעמדו במשימה של למלא את הצרכים של אחרים בצורה הטובה ביותר. לעתים הם מאמינים גם שאם ינהגו כך, יהיו מוגנים יותר מנטישה ודחיה (טעות…).

במסגרת ההתנהלות הזו הם מקריבים ומזניחים את עצמם ואת הצרכים שלהם. על אף ההנחה שגם אחרים אמורים לנהג כמוהם, עד מהרה מתבר להם שזה לא המצב: הם משקיעים עוד ועוד ואילו הסובבים אותם נהנים מההשקעה בהם ולא ממהרים לגמול להם באותו מטבע. התוצאה הבלתי נמנעת היא כעס שנאגר בתוכם, שחיקה על הלשכותיה (דיכאון, חולי פיזי) ופגיעה בלתי נמנעת במערכות היחסים בשל העוינות והעלבון שנצברים אצל מי שמרצה ומקריב ולא מקבל את אותו יחס חזרה.

מניפולטורים עטים על המרצים כמוצאי שלל רב. בגלל התכונה הזו יהיה למרצים קשה מאוד לזהות שהם מנוצלים כי הרי להטיל ספק במניעהם של אחרים יהפוך אותם לאנשים פחות נחמדים ונעימים, ומה אז?

וגם אם גילו שמנצלים אותם, הצורך להיות נחמדים יפריע למחות ולתקן את המצב.

אנשים שכבולים על ידי הצורך לרצות ינסו לדאוג לכל אדם, יהיו בפחד תמידי לאכזב ולא לעמוד בציפיות, יחששו לא להסכים לבקשות, ינסו להפגין רגשות חיוביים בלבד כדי לא להכביד על אף אחד וכמובן, לא יבקשו עזרה ולא יעיקו עם בעיותיהם.

מה עושים המניפולטורים עם כל האוצרות האלה? הם ישתמשו באשמה אם לא עושים כרצונם ויטילו ספק בטוב הלב של הקורבנות שלהם. מאחר והמרצים מפחדים מאוד מרגש האשמה או מהאפשרות שייחשבו לאנשים לא טובים, מניפולציות מהסוג הזה יצליחו להפיק מהם הרבה. עבור המרצים, לא לעשות את מה שמבקשים מהם עלול להיתפס בעיניהם כאילו הפכו למפלצת אנוכית וחסרת רגשות.

כאמור, חלק מנקודת התורפה הזו הוא הקושי לסרב, להגיד "לא". הרי באמירת הלא כרוך בהכרח מצב שבו מאכזבים את האחר, לא נותנים לו את מה שהוא רוצה. עם זאת, אמירת ה"לא" היא המגן הראשון בפני מניפולטורים.

מותר להיות פחות נחמדים לעתים, לסרב, לראות שאתם מסוגלים להתקיים גם אחרי זה ולהרגיש שהצלחתם לשמור על עצמכם. זה שווה את הסיכון. תרגול מומלץ הוא לסרב במצבים יומיומיים וללמד את עצמכם לשאת את החרדה שמתעוררת עקב כך, להתבונן בהשפעה האמיתית של אמירת ה"לא" על מערכות היחסים השונות בחייכם וללמוד להתנהל במצבים שבהם הסובבים נוכחים שלא תמיד תרצו אותם.

הייתי בסדר?

אצל מי שההערכה העצמית שלהם נמוכה, קיים חיפוש תמידי של אישורים וחיזוקים מהסביבה.

כולנו אוהבים לקבל מחמאות, הערכה ופיגרון אך המצב הרצוי הוא שגם כשהם לא בנמצא, נוכל להעניק אותם לעצמנו, לזהות במה היינו טובים ובמה פחות. כשחסרה היכולת לראות באופן ישיר ועצמאי איך ובמה היינו טובים, כשהתפקיד של ההערכה מיוצא החוצה לסובבים, נוצרת נקודת תורפה רצינית.

איך המניפולטורים מבשלים מטעמים מהמצרך הזה? פשוט. בתחילת הקשר יציפו את הזקוקים לאישור במחמאות והתפעלות מהאדם הנהדר שהם ואז בהמשך הקשר, בלי שום סיבה נראית לעין, יהפכו את עורם – יבקרו, יזלזלו, יביעו אכזבה עמוקה וחוזר חלילה. הדבר יצור אצל הזקוקים לאישור עיסוק תמידי בניסיון להבין מה גרם לאובדן האישור הנכסף. המניפולטורים ידעו להשתמש במתן האישור רק כשמספקים את מה שהם רוצים ויאיימו במשוב שלילי במידת הצורך.

נשק יום הדין שלרוב משמש רק כאיום, הוא נטישה. המניפולטורים יתנו לזקוקים לאישור להרגיש שאם לא יהיו האנשים שהם רוצים שיהיו, הקשר יסתיים (או העבודה, שיתוף הפעולה, החברות). בקשר בינאישי קרוב האפשרות הזו כרוכה בכאב רב ומשמשת תמריץ אמין לגרום לאנשים לעשות את רצון המניפולטורים.

כשמבינים שמדובר בלא יותר מטקטיקה לשלוט בכם (מניפולציה), יהיה לכם קל יותר לנתק את המשוב השלילי  מההערכה העצמית שלכם.

פחד מרגשות שליליים (אמותופוביה)

זהו פחד קיצוני מרגשות כמו כעס ותוקפנות שמתעוררים בשעת עימות. הדגש הוא על קיצוני, שהרי אף אחד לא אוהב את הרגשות האלה וזה טבעי ואף רצוי. אך כאשר מדובר בפחד קיצוני, המניפולטורים מזהים אותו וישתמשו בכעס, הרמת קול או שינוי בטון, הבעת פנים זועפת, שתיקות ממושכות, מבט מסוג מסוים ועוד בכל פעם שירצו לדכא התנגדות אצל הקורבנות שלהם.

לכאורה על ידי כניעה לרצון המניפולטורים, אפשר להינצל מהכעס שלהם אבל אז נוצרת בעיה חדשה: הכעס שמקבל ממדים של הר געש אדיר בתוך קורבנות המניפולציה שחשופים לה לאורך זמן. כשמישהו מכריח אתכם שוב ושוב לעשות כרצונו לא תוכלו למנוע את תגובת הכעס הטבעית והמתבקשת. אולי תקברו אותו עמוק בבטן, אבל הוא שם. הוא ימצא את הדרך שלו לזלוג החוצה בעצבנות, בהתפרצויות חסרות פרופורציה דווקא מול אנשים שלא עשו לכם דבר, בשנאה עצמית ושלל בעיות נלוות כמו דיכאון, חרדה ועוד.

קיים פרדוכס נוסף: ככל שתתנגדו לרגש כלשהו, הוא ילך ויתעצם. אותו כעס ש"אסור" לכם לבטא, שנוצר בשל הביטול העצמי, מתחיל להרגיש כמשהו שכל רגע ייצא מכלל שליטה.

לכן רצוי ללמוד לכבד ולהכיל את הרגשות השליליים של עצמכם כדי להיות מסוגלים לנהל עימות בשעת הצורך ולהתנגד לסחיטה וניצול. לרגשות השליליים יש תפקיד, הם לא בעיה, אלא אמצעי להפנות את תשומת לבכם למשהו שלא מתנהל כשורה בחייכם.

כדי שמערכת היחסים שלכם תהיה בריאה יותר, חשוב ללמוד איך להתעמת במידת הצורך ולעמוד על שלכם.

מי אני, מה אני?

כשלאדם יש תחושה מעורפלת וחלשה של האני שלו, קשה לו להבדיל בין עצמו לבין אחרים, בין רצונתיו וצרכיו לאלו של אחרים. קשה לו לדעת מה מגדיר אותו, מה חשוב לו בחיים. כשתחושת האני מטושטשת, קל לעצב אותו ולהכתיב לו איך ומה להיות.

מניפולטורים מזהים מצב זה, שמקל עליהם לעצב את מי שמולם כרצונם. אצל מי שתחושת האני שלהם מטושטשת, הזהות מתעצבת בהתאם לאנשים שאיתם הם נמצאים בזמן נתון. מניפולטורים יעצבו אותם ככלי שרת של עצמם.

גישה כזאת של אנשים לעצמם גובה מחיר יקר ברמת הבריאות הנפשית והפיזית.

האני מתעצב במהלך הילדות. כשההתפתחות של הילד אינה מיטבית בשל השפעות מזיקות של הסביבה, תהליך זה של בניית האני נפגע. מצב זה מכין את הקרקע לכניסה למערכות יחסים בעייתיות בהמשך החיים המהוות שחזור של מה שהתרחש בילדות. לכן לא פעם רואים ילדים שנחלצים ממשפחה אלימה רק כדי למצוא את עצמם בונים משפחה עם אדם אלים, שתהפוך להיות אלימה באופן דומה.

ההמלצה כאן תהיה לא למהר להיכנס למערכת יחסים מחייבת. אחרי שעוזבים משפחה מתעללת, רצוי לקחת פסק זמן של כמה שנים ולבנות את האני שלכם. לגלות מה אתם אוהבים או לא אוהבים, מה מעניין אתכם, מה מסקרן אתכם. להתנסות במערכות יחסים אבל לא להתחייב מהר מדי.

ביטחון עצמי נמוך

לאנשים הסובלים מביטחון עצמי נמוך, קשה לסמוך על שיקול דעתם ועל היכולת שלהם לקבל החלטות. כמובן שללא תחושת אני ברורה, נוצרת גם הבעיה הזו. אנשים עם ביטחון עצמי נמוך יבקשו עצות מהרבה אנשים לגבי כל החלטה, גם הקטנה ביותר, מה שבסופו של דבר יצור בלבול (כי כל יועץ יגיד משהו אחר) ולא יאפשר להם ללמוד להקשיב לקול של עצמם.

כדי להעלות את הבטחון העצמי ואת ההערכה העצמית, מומלץ לקבל החלטות לבד, ללמוד לשאת את החרטה שמופיעה הרבה פעמים אחרי קבלת ההחלטה והכי חשוב – ללמוד לחיות עם טעויות. כל תהליך למידה אמור להיות מלווה בטעויות. כדי להתפתח ולצמוח בכל תחום חשוב ללמוד לחיות איתן בשלום, ללמוד מהן ולא לפסול את עצמכם מלהשתתף בתהליך ההתפתחות האישית שלכם בגללן.

חוויה של חוסר שליטה בחיים

קורה שאנשים לומדים במהלך חייהם שאין להם ממש שליטה במה שמתרחש בחייהם ומה שקובע הוא הנסיבות, הסביבה הקרובה או הרחוקה, מזל או כל גורם שרירותי שאינו תלוי בהם. נלווית לתפיסה זו היא האמונה שאם הצליחו במשהו, גם זה נובע מגורם שרירותי שמחוצה להם ולא מיכולת הטבועה בהם למשל. להתייחסות כזאת קוראים מיקוד שליטה חיצוני והיא אחראית לצרות רבות כמו דיכאון, הערכה עצמית נמוכה, חרדה ובנוסף, היא מגבירה את הסיכוי ליפול קורבן למניפולטורים.

כשהאמונה ביכולת להשפיע על מה שקורה בחייכם נפגעת, איומים והבטחות שבאים מן החוץ מקבלים כוח אדיר כי הם הכוח העיקרי שמנהל אתכם.

הגישה ההפוכה היא מה שקרוי יעילות אישית, המתבטאת באמונה שאתם שולטים בחייכם ומסוגלים לקדם מטרות שחשובות לכם וזה גם אם אין בהכרח אדם חיצוני שעוזר או עושה את הדברים בשבילכם.

רצוי על כן לתת יותר קרדיט לעצמכם, לאפשר לעצמכם תהליך למידה (הכולל טעויות) ובהדרגה לחזק את האמונה שיש לכם השפעה על גורלכם.

מה עושים?

במידה וזיהיתם דפוסים של מניפולציה במערכת יחסים כלשהי בחייכם, חשוב לבדוק מה מידת השינוי שתוכלו לחולל.

מניפולציה עובדת כל עוד אתם משתפים פעולה וזו בדיוק נקודת השליטה שלכם במצב. המניפולטורים לא אוהבים להתאמץ. הם רוצים להשיג את שלהם במהירות. במצב שבו המאמץ נעשה גדול מדי, הם עוברים לקורבן הבא.

הבינו אילו תכונות ואמונות שלכם משמשות כנקודות תורפה עבור מניפולטורים וקחו אחריות לעבוד עליהן בעצמכם או בטיפול. בסופו של דבר, הכוח של המניפולטור ניזון מפחד כלשהו אצלכם. זהו את הפחד הזה, תרגלו עמידה מולו. נכון שההתנגדות למניפולטורים מפחידה תחילה, אך שכרה בצידה – הערכה עצמית, כבוד עצמי, שליטה בחייכם, אוטונומיה.

בכל פעם שהמניפולטורים פועלם בדרך שפוגעת בכם, סרבו לשתף פעולה ודרשו שינוי. אל תסכימו להישאר במצב שבו מכאיבים לכם, משפילים אתכם או מפחידים אתכם. אם הם לא מפסיקים, עזבו את המצב (את המרחב הפיזי שבו מתנהלת השיחה, נתקו את שיחת הטלפון אחרי שביקשתם להפסיק לצעוק ולאיים למשל וזה לא כובד). זה הכוח שלכם להפסיק את המשך הפגיעה גם אם המניפולטורים לא מוכנים. הבהירו שהשיחה תמשך אחרי שישנו את הטון וידברו אליכם בכבוד.

באופן זה תשנו את מאזן הכוחות במערכת היחסים ותאפשרו לעצמכם להיות שותפים בקבלת ההחלטות בה. זיכרו שמניפולטורים עוקפים את מעמד בקשת הרשות שלכם לבצע את מה שהם החליטו. כדי להתחיל להבריא את מערכת היחסים, יהיה עליכם לקחת חזרה את זכותכם לדעת מה באמת מבקשים מכם ולהחליט אם להסכים או לסרב.

במקרים מסוימים ההתנהגות המניפולטיבית כל כך מוטבעת במניפולטורים עד שלא ניתן לשנות את התנהלותם, גם אחרי מאמצים והצבת גבולות ממושכים. במקרים כאלה רצוי לעזוב את מערכת היחסים לגמרי, במידת האפשר. אם אין אפשרות לעזוב, כמו כשמדובר בבני משפחה או מעסיקים במקום עבודה שלא ניתן להחליפו בקלות, עשו כל מה שניתן כדי להפוך את המניפולציה ללא משתלמת. קראו לילד בשמו והציבו מראה אל מול המניפולטורים, תוך שאתם מבהירים להם שההתנהגות שלהם שקופה בעיניכם, שבמקום לפזר איומים מרומזים או להצג אתכם כבני אדם רעים ולא ראויים, אפשר פשוט לבקש את מה שהם רוצים ישירות ולאפשר לכם לשקול את הבקשה ממקום שוויוני. בקשה היא לא פקודה, לא חייבים להיענות תמיד בחיוב, לגיטימי לסרב.

השמיעו קול, קחו מקום בתוך מערכות היחסים השונות שלכם.

 

 

 


תגובות

זהירות, מתמרנים אותך! איך לזהות מניפולטורים ואת דרכי פעולתם — 9 תגובות

 1. מאמר מאלף וכל כך פוגע! בדיוק בזמן. הגרוש לי, שהיה בן זוג מתעלל נפשית (כבר פירטתי בתגובה קודמת), לשמחתי ולמזלי כבר אינו בעמדה בה יכול לפגוע בי אך מפעיל עליי מניפולציות באמצעות הילדים.
  יש לו כשרון לזהות את נקודת התורפה שלי כאם, ובן אדם טוב ונחמד לסביבתו ופשוט "רוכב" על זה. היום הצלחתי לאמר לו לא! דקה לפני שקראתי את מה שרשמת. בעיתוי פשוט מדהים
  תודה לך אילנה שהארת את חיי בכל כך הרבה תובנות

  • הי אנונימית,

   תמשיכי להגיד לא. את אדם טוב ולאנשים טובים מותר לשמור על עצמם גם כי זה חשוב כשלעצמו וגם כדי להיות מסוגלים להמשיך לעשות טוב למי שהם בוחרים.

 2. שלום וברכה אילנה
  שבוע נפלא
  היי ברוכה בכל מעשי ידייך

  תמיד מאוד נהנית לקרוא את המארים הכה מחכימים שאת מפרסמת ואת התשובות שלך לאחרים.

  בעבר פרסמתי כאן דברים קשים שחויתי בילדותי מצד אבי (התעללות פיסית ונפשית)
  כל ילד ישתדל לעשות כל שביכולתו כדי לרצות את ההורים שלו על מנת לקבל אישור להיותו אהוב ורצוי במשפחתו.
  ברוך ה' שזכיתי להקים בית נפלא שבו שום אדם במשפחה אינו שולט בי ומתעלל בי לא פיסית ולא נפשית.

  הדברים שכתבת כה מחכימים. כל מילה ממש משקפת את האמת. לגבי רוב הדברים משקפים אותי.

  סליחה אם אני מעמיסה במתן דוגמאות אישיות מחיי לגבי הדברים הכתובים

  אבי ידע שהוא בעל המאה ובעל הכוח ושליטה עלי:

  הוא נהג להושיב אותי שעות ליד שולחן, ולא הירשה לי לקום מהכיסא, עד שאוכל מאכלים שהוא אהב ואני תיעבתי. הוא נהג לאיים עלי שאם לא אוכל, הוא ידחוף לתוך הגרון שלי את האוכל עם מערוך.

  הוא נהג לאיים עלי שאם לא אתקלח, הוא יפשיט אותי במקלחת וירחץ אותי בעצמו. כמובן שהיה באיום די כדי להפחיד אותי ואתקלח מתי שהוא רצה.

  בכל פעם שרציתי לנהוג כפי רצוני, הוא נהג לומר לי שזה לא הבית שלי, ורק בבית שלי אחיה ואעשה כרצוני. אז לא היתה לי ברירה אלא להמשיך ולחיות כמנוצלת עד צאתי מהבית.

  תמיד מאוד עזרתי בבית. טיפלתי באחים הקטנים שלי כאילו היו ילדים שלי מהיותי בת 10 שנים. אחותי לא עזרה בבית והיתה חוצפנית כלפי אבא שלי, אבל אותה הוא לא היכה ולא השפיל כמותי, ודוקא אותי הוא שנא ותמיד אמר וחזר ואמר לי שאני רעה.

  ולמרות שהוא תמיד נהג בי בביזיון עצום, והוא מעולם לא כיבד לא את גופי ולא את דעותי, הוא תמיד אמר שהוא אבא שלי ואני חייבת לכבד אותו. כיבדתי אותו מפחד.

  בבית לא היתה לו כל מניעה להתעלל בי, כי הרי איש לא ידע מכך. הכל היה בסתר. אבל כשיצאנו החוצה הוא נהג לשאול אותי אם אני רוצה מכות, וכשהיו אנשים בסביבה השאלות תמיד היו ברומנית ולא בעברית. שפה שאנשים סביב לא ידעו והבינו את הנאמר, כי כלפי חוץ היה חשוב לו להיראות כאדם תרבותי.

  היתי ילדה מדהימה. ילדה מאוד טובת לב עם רגשי נחיתות. לא יכולתי מעולם לסרב לבקשה של שום אדם. החברות שהיו לי בכיתה היו מגיעות אלי רק לפני מבחנים. הייתי מצטיינת בלימודים. היו מגיעות לביתי כדי שאלמד אותן למבחן. בסוף הן היו מוציאות ציונים טובים ממני, כי לי לא נותר זמן ללמוד בעצמי. ולא יכולתי ולא היה לי האומץ לסרב להן.

  עד לפני כמה שנים עדיין הייתי טיפוס ממש טוב לב. תמיד עזרתי וחיפשתי דרכים לתת מעצמי עד כדי שיכחת והפקרת הצרכים האישיים שלי לטובת אחרים. לאנשים טובי לב קשה לסרב לבקשות אחרים, ואמת וכה נכון, שמרגישים ומצפים לקבל לפחות הערכה מצד המקבל, וכשחוטפים סטירה, קשה מאוד להתמודד עם תחושת הניצול, ואייך החזירו לנו רעה תחת טובה. הרגשות הללו ותחושת הטיפשות על היותנו מנוצלים, מכרסמת בנו לאורך שנים רבות ואף לכל חיינו.

  • הי אנונימית,

   תודה על מילותיך.

   את לא מעמיסה ובהחלט מוזמנת לשתף בדברים שעברת. כואב לקרוא אותם.

   חשוב לי עם זאת להגיד, שלדעתי אין התנגשות בין טוב לב לאמירת לא, כשאת מרגישה שאת לא רוצה או שההיענות לבקשה תפגע בך. לא טוב הלב כאן פועל ומניע להסכים. למרבה הצער והכאב נראה לי שמה שפועל הוא הפחד מההשלכות של אמירת הלא. הרי בעבר שילמת על כל סירוב ולו הקל ביותר, באלימות קשה שספגת.

   למי שיצרו אצלו את הקשר בין סירוב לבין עונש קשה ומשפיל, האפשרות לסרב מעוררת פחד גדול. לא יודעת אם זה משה שקורה אצלך.

   את טובה וטובת לב גם כשאת מסרבת 🙂

  • היי נורית,
   מאוד מבינה אותך מה שכתבת בנוגע לתחושת הניצול ברגע שדמות האב היא כזו שפוגעת ומשפילה בעוד שלשאר בני המשפחה זה לא כך, ובפרט שמונעים ממך את הזכות הבסיסית להגן על עצמך. אין ספק שקשה מאוד לשאת בשלבים מאוחרים יותר את תחושת האשמה, התסכול והכעס העצמיים של למה נתתי לקרות לזה.. שבעוד ברמה השכלית את יודעת שזה לא היה באשמתך. אני כן יכולה להגיד שאמנם להתגבר על התחושות הנ"ל זה מאתגר אך יחד עם זאת אין ספק שזה אפשרי ע"י התבוננות עצמית שבסופה אנו לומדים לסלוח ולאהוב את עצמנו.
   מחזקת מרחוק☺️

   • שלום ימית
    אף אחד מבני המשפחה שלי לא ניצל אותי.
    אבי היה שתלטן, והכל היה חייב להיעשות בדרכו ועל פי רצונותיו, אחרת היו סקנדלים בצורה של צעקות, מכות והשפלות. הכסף היה שלו, הבית שלו, כל מה ששייך לו אסור היה לאף אחד לגעת בזה. הכל לאדון הכל.

    אימי מעולם לא ניצלה אותי.
    אימי ילדה תאומים.
    כל מי שמטפלת בתינוק אחד, יודעת עד כמה זה מאוד קשה ומתיש.
    כשיש תאומים, ברגע שאחד מתעורר מרעב ובוכה, השני מתעורר ובוכה איתו ורוצה לאכול. כשאבי היה בעבודה, ואני הייתי בבית, אימי היתה מבקשת ממני לעזור לה. היא לימדה אותי להרים תינוק, להאכיל, להרים לשיהוק לאחר האוכל, לחתל, לטייל, להלביש, לשחק ואפילו לקלח. אני מאוד מתרגשת שאימי נתנה בי אימון כבר בהיותי בת 10 בלבד, בכל הכרוך בטיפול באחים שלי. זה בנה אותי לשנים רבות. נעשיתי מאוד עצמאית כבר מגיל מאוד קטן, ומלאת ביטחון עצמי.

    הדבר היחידי שכאב לי: שאבי מעולם לא העריך אותי, לא אהב אותי, לא החשיב אותי לכלום בבית, או שאהב אותי בדרך שלו אבל לא הרגשתי באהבתו מעולם, כי היה כאן מכות ואיומים שאעשה תמיד כרצונו. לא היתה כאן שום תחושת אשמה עצמית או תיסכול חלילה למה נתתי לזה לקרות, כי לא היתה אפשרות להתמודד מול אבא אלים. זה לא שהיתה לי ברירה. תמיד הייתי מודעת כמו עד היום שהייתי ילדה טובה, ומעולם לא הגיע לי היחס שזכיתי לו מאבי.

    ואגב אני מאוד מודעת לעצמי ומאוד מעריכה את עצמי. אני יודעת את כל הדברים הטובים שיש בי. העולם אינו רק ורוד. יש בו גם הרבה שחור, ויש אנשים שרע להם בנשמה, שיעשו רע לאחרים, ועל ידי זה הם ירגישו טוב עם עצמם. זה טבעם של אנשים אומללים, שמרגישים שהם שווים משהו, רק כשהם דורסים ומשפילים את אחרים.

    • שלום נורית,
     אני מבינה את שכתבת בהודעתך האחרונה ובהחלט כילדה קשה לקבל יחס כזה מדמות האב. אך יחד עם זאת אין ספק שאופן ההתייחסות ונקודת המבט משתנה מאדם לאדם, וזאת בהתחשב לקיחת פרמטרים נוספים.
     בכל אופן, את ראויה להערכה על אופן התמודדות.

     • שלום ימית
      לא רק כילדה… אלא גם כאדם מבוגר תמיד קשה להתמודד עם אנשים שאינם מתנהגים אלינו כראוי. צריכים להיות בעלי אופי מאוד חזק על מנת לשרוד ולא להתאבד, ועוד יותר להישאר עם מידות טובות, כי כשילד גדל בבית עקום ורואה בו דברים שליליים, הוא עשוי להמשיך ולהתנהג בדרך הזו בעתיד כלפי משפחתו גם כן "חנוך לנער על פי דרכו, גם כי יזקין לא יסור ממנו"

      תודה לך ימית על העידוד והמילים החמות
      חן חן לך
      מאחלת לך גם כן כל הטוב שבעולם
      שנזכה לבחור תמיד את הטוב והנכון

 3. תודה רבה לך אילנה תמיד על ההערות המאוד בונות ומחכימות.
  אני אדם מאוד טוב לב מטבעי.
  יש לי גם היום לב טוב ורחמן, נכון לומר שבעבר המון אנשים ניצלו את טוב ליבי.
  לסרב לאבא שלי נבע מפחד, כי שילמתי תמיד מחיר כבד על סירוב בפגיעה פיסית או נפשית.

  לגבי אי הסירוב לאנשים אחרים נבע בחלקו מלב טוב (כי אני פשוט אדם כזה, ותמיד שמחה לעזור)
  אבל בחלקו אי אמירת לא, נבעה מבושה וקושי לסרב, וגם כי הייתי מאוד חסרת ביטחון עצמי.
  חיפשתי אהבה מחוץ לבית.
  חיפשתי אישור להיותי אהובה וחשובה למישהו בעולם, כי אצל אבי הרגשתי אפס, ומה שלא עשיתי תמיד.. הייתי תמד רעה ולא שווה כלום. ולשמוע תודה ומילת הערכה מאנשים זרים היה פשוט תמיד כייף.

  כל ילד גדל להיות אדם בוגר ובריא בנפשו כשהוא גדל בסביבה שתומכת בו ומחזקת אותו.

  לי היתה אמא חלשת אופי, נשלטת בידי אבי בדיוק כפי שהייתי.
  אומנם היא תמיד תמכה בי כשהיינו לבדנו.
  ואולי בזכותה גדלתי להיות אדם נורמלי ולא אלים, כי היא מעולם לא הכתה אותי ומעולם לא אמרה לי מילה רעה.
  ואולי היום אני אדם מלא ביטחון עצמי. אני מסוגלת לומר לא, לא מנצלים אותי יותר כי לא איכפת לי מה חושבים עלי. איכפת לי מה אני חושבת על עצמי, ואני מאוד מעריכה את עצמי ורואה בי את כל הטוב (וגם את החסרונות כמובן, אבל חיה בשלמות נפלאה גם עם החסרונות)
  איני זקוקה לסביבה שתאשר את מה שאני, ולכן איני צריכה עוד להתרפס בפני שום אדם, ואיני צריכה לעשות דברים כלפי הסביבה, אם איני רוצה לעשות, רק כדי שמישהו יחבק אותי במילה טובה.

  זכיתי לעזור לאימי לגדל את שני האחים התאומים שלי מאז שנולדו.
  הייתי בסך הכל ילדה בת 10 וטיפלתי בהם כמו שהיו ילדים שלי.
  מאוד אהבתי אותם והם בדרכם החזירו לי אהבה.
  הניסיון בטיפול בתינוקות עזר לי מאוד בעתיד לאחר שהתחתנתי. לא סבלתי מדיכאון שלאחר לידה.
  היה לי ניסיון חיים בגידול ילדים שבספק אם לנשים אחרות יש את זה מרגע שהן מתחתנות והרות ועד הבאת התינוק הביתה. הכל היה פשוט כל כך קל וטבעי.

השאר תגובה