סכנות הפורנוגרפיה

החלטנו להעלות את האגף על פורנוגרפיה לא רק כדי להציג בו את העמדות השולטות בנושא זה, אלא כדי להציג עמדה של אתר מקום לגבי פורנוגרפיה. העמדה שלנו אינה ליברלית ואינה מתפשרת. אנו לא רואים בפורנוגרפיה דוגמא של חופש ביטוי אלא של אפשרות לעשות הון על חשבון בני אדם, שמאבדים את חייהם בתעשייה זו, לא רק ברמה המטאפורית. תעשייה זו מבוססת על חיים הרוסים של בני אדם שמשמשים בה כדי להציג את המראות, היא מעוותת את תפיסת המיניות והאהבה הבריאים אצל מי שצופה במראות אלה ומהווה במקרים מסוימים גורם המקל ומעודד לתקוף מינית. בגלל הפגיעה הכל כך מאסיבית שהיא גורמת ברגע זה ממש למיליוני אנשים, אנו סבורים שמדובר בסוגיה שלא ניתן להשאירה ללא התיחסות וללא מחאה. אנשים לא בוחרים להיות מוצגים כחפצים בתמונות או סרטים, לא פעם אותה בחירה היא תוצאה של התעללות מינית שחוו בחייהם מילדות, של כפייה וסחיטה בהווה שמופעלת עליהם מצד יצרני הפורנו או של נסיבות חיים קשות מסוג אחר שהביאו אותם ל- "בחירה" זו שהחזרה ממנה לחברה הרגילה כמעט ואינה אפשרית. בגלל כל אלה, אנו מביאים כאן את עמדתנו – נגד נחרץ – ומנמקים אותה בעמדות של אנשים אחרים שבחרנו לפרסם את דבריהם.

אחת ההשפעות המסוכנות של הפורנוגרפיה היא הפיכתה לקו מנחה לגבי תפיסת המיניות האישית של כל אדם ואדם. בשל חשיפה לה, בני אדם מאבדים את היכולת לפתח את המיניות האישית שלהם ומצפים למימוש של מה שצפו בו, והפורנוגרפיה הופכת לכלי חינוכי ומשמשת להשרשת מסרים, נורמות ודפוסים פסולים הראויים לגינוי.

מאמרים בנושא באתר מקום:

מאמרים ומסמכים של מכון תודעה

התכנים פורסמו באתר מכון תודעה הישן, שהתארח שנים רבות באתר מקום. באישורה של לאה גרינפטר-גולד המסמכים יופיעו במדור זה. קיימת גרסה חדשה של אתר מכון תודעה, שאפשר לבקר בו ולקרוא תכנים עדכניים.

פורנוגרפיה – יחסי הציבור של הזנות
פורנוגרפיה כגורם לאלימות נגד נשים
פורנוגרפיה – נאום מכון תודעה בפני הועדה לקידום מעמד האישה בכנסת 21.11.2000
הפורנוגרפיה: תוצאה של חופש ביטוי או תשובה מוטעית לבעיה אמיתית?
פורנוגרפיה: ההבדלים בין הגישה הדתית לגישה האתית לגבי הפורנוגרפיה 
סוגיית התיקון לחוק הבזק האמור לאסור על משדרים פורנוגרפיים בערוצים המסחריים
הפורנוגרפיה כסוגיה פוליטית מאת ניצן לפידות 22/07/2007 [PDF]

דף קישורים בנושא סכנות הפורנוגרפיה

לאן פונים לעזרה

סחר בנשים
סיוע לנפגעי תקיפה מינית

 

 


תגובות

סכנות הפורנוגרפיה — 2 תגובות

  1. האם יש מקום מתאים להעברת המסרים האלה באופן מותאם לבני-נוער?
    כשאני מדברת על כך עם ילדיי המתבגרים אני לא מרגישה שהם מבינים על מה אני מדברת…

השאר תגובה