מהי פגיעה מינית בילדים?

פגיעה מינית בילדים כבר מזמן איננה סוד או משהו שיכול לקרות רק לאנשים "אחרים". התופעה נוגעת לכל שכבות האוכלוסייה. עברייני מין קיימים בכל הגדלים והצורות, נם מגיעים מכל המגזרים בחברה ובעלי העדפות מיניות מגוונות. יש סיכוי גבוה שהנפגע יכיר את התוקף היכרות מוקדמת. התעללות מינית בילדים מתרחשת כאשר פעילות בעלת אופי מיני, כדוגמת חשיפה של אברי מין, ליטוף, קיום יחסי מין, מין אוראלי או פורנוגרפיה (חשיפה לפורנוגרפיה או מעורבות בה) מתקיימת עם קטין על ידי מבוגר אשר משתמש בכוחו כדי לשלוט בהתרחשות. פערי הכוחות בין ילד למבוגר מיצרים את ההסכמה לכאורה מצד הילד.

אם ילדך אומר לך שמשהו קרה – הקשב לו.

מספר עובדות חשובות:

תקיפה מינית יכולה לקרות לכל אחד, על ידי כל אחד. זה לא קשור לגיל או למין מסוים כלשהו.

תקיפה מינית היא המוכחשת ביותר, המצערת ביותר והשנויה ביותר במחלוקת מבין ההתעללויות השונות בילד ומתרחשת בשכיחות הרבה יותר גבוהה ממה שנהוג לחשוב.

מרבית הילדים שעברו התעללות מינית, הכירו את התוקף – היה זה קרוב משפחה או דמות אחרת המוכרת לילד.

הילד פגיע במיוחד להפוך לקורבן להתעללות מינית בין הגילאים 6 ל-9 (למרות שהדבר יכול להתרחש בכל גיל) והפגיעות מתרחשות לאורך זמן שוב ושוב אף לאורך שנים לפני שהדבר מתגלה, אם הוא מתגלה.

הילד לומד לכבד ולציית למבוגרים ולכן נענע לדרישות המבוגר המוכר. בשל האמון שהילד נותן במבוגר, יעבור זמן רב עד שיבין שהמעשים שנעשו בו אינם מקובלים ונחשבים לפגיעה מינית.

חוסר הרצון של הילד לערער על הסמכות של המבוגר ולעתים גם פחד מנקמה, מביא לאמביוולנטיות לגבי האפשרות לספר על מה שקרה ואחרי שסיפר ייתכן וינסה לשנות את הגרסה שסופרה קודם לכן.

למרות שמחקרים מצביעים על כך שמרבית הנפגעים בילדות הן בנות ומרבית התוקפים הם גברים, חשוב לציין שבנים נפגעים מאותה תופעה עצמה ולעיתים סובלים מהזנחה וממחסור בחיבה עוד יותר מאשר ילדות שנפגעות. קורה גם שנערים שנפגעו על ידי אישה לא רואים את התקיפה כפגיעה בהם אלא יעדיפו לעתים להגדירה כהתנסות מינית עם אישה מבוגרת.

ישנה כמות עצומה של אשמה על כתפי הילד שבוחר לדבר ולספר על ההתעללות בו על ידי הורה או דמות סמכות אחרת בחייו. אשמה זו היא תוצאה של הרצון של מרבית האנשים לשמור על ההתעללות בסוד ולהימנע ממשיכת תשומת לב לעניין. התוקף יודע זאת ומשתמש בכך בכדי לבודד את הילד. ההתעללות הינה בנוסף לכל גם פשע של גניבה, מכיוון שהיא גונבת מהילד את היכולת לסמוך ולתת אמון בדמויות סמכות.

ההתעללות יוצרת בלבול בנפשו של הילד והוא מתחיל לקשר בין פעילות מינית לאהבה ותשומת לב. עקב כך הילד שהופך כל התנהגות לבעלת משמעות מינית. בנוסף לכך, נוצר אצלו קשר בין כוח לכאב וליכולת לגרום לכאב. אם לאדם שהתעלל בו יש את היכולת לשלוט הדרך היחידה שבה הילד ירגיש בטוח, תהיה כאשר הוא עצמו יהיה בעמדת כוח. הבעיה היא שהכוח הזה מתבטא בצורך תמידי לשלוט בבני אדם שנמצאים בחייו, דבר שגורם לנזק למערכות יחסים.

בארה"ב מדווחים מדי שנה כ80,000 מקרים של התעללות מינית בילדים. בפועל מספר המקרים גדול בהרבה אך מרביתם אינם מדווחים בשל הפחד של הילדים לספר על מה שקרה והסרבול של ההליך המשפטי הנלווה. יש צורך בזיהוי הבעיה, הפסקת ההתעללות ומתן עזרה מקצועית לילדים הנפגעים. הנזקים הרגשיים והנפשיים של הפגיעה לטווח ארוך יכולים להיות הרסניים עבור הילד.

תקיפה מינית של ילדים יכולה להתרחש בתוך המשפחה, על ידי אחד ההורים, הורה חורג, אח או אחות, או קרובי משפחה אחרים. היא יכולה גם להתרחש מחוץ למעגל המשפחתי, כשהתוקף יכול להיות חבר משפחה, שכן, שמרטף, מורה או אדם זר. כאשר מתרחשת תקיפה מינית, מפתח הילד מגוון של רגשות שליליים וכואבים, מחשבות קשות והתנהגויות בעייתיות.

אין ילד שמוכן נפשית להתמודד עם גירוי מיני שחוזר ונשנה. גם פעוט בגיל שנתיים או שלוש שלא יכול לדעת שהפעילות המינית היא "פסולה", יפתח בעיות כתוצאה מחוסר היכולת להתמודד עם הגירוי שנכפה עליו. ילד בגיל 5 ומעלה, שמכיר את המתעלל וקשור אליו נמצא לכוד בין החיבה והנאמנות שלו למתעלל לתחושה שהפעילות המינית שהוא חווה יש בה משהו מאוד לא בסדר. אם הילד מנסה להיחלץ מהמערכת המינית, המתעלל יכול לאיים עליו ולהשתמש באלימות פיזית או במניעת אהבה. כאשר ההתעללות מתרחשת בתוך המשפחה, הילד עלול לפחד מכעס, הקנטה או להתבייש משאר בני המשפחה. חשש נוסף הוא הפחד שהמשפחה תתפרק אם הסוד יתגלה.

ילד שנופל קורבן להתעללות מינית ממושכת לרוב מפתח דימוי עצמי נמוך, תחושה של חוסר ערך ותפיסה לקויה של מושג המיניות. הילד מתכנס בעצמו, מאבד את אמונו במבוגרים ולעיתים אף מפתח נטיות אובדניות. חלק מן הילדים שנפגעו, מפתחים קשיים ליצור קשרים עם אחרים, שאינם על בסיס מיני. חלקם גדלים להיות מתעללים וחלקם פונים לעסוק בזנות. מרביתם מפתחים בעיות קשות כאשר הם מגיעים לבגרות.

לפעמים אין כל סימנים פיזיים להתעללות מינית בילדים. חלק מהסימנים יכולים להתגלות רק בבדיקה רפואית על ידי רופא מוסמך.

ילדים שעברו תקיפה מינית עלולים לפתח חלק מהתסמינים הבאים:

 • עיסוק עודף במין או הימנעות מכל מה שקשור למיניות;
 • בעיות שינה או סיוטים;
 • דיכאון;
 • התרחקות מחברת בני משפחה או חברים;
 • התנהגות פתיינית ומינית;
 • אמירות לגבי גופם שהוא מלוכלך או פגום, תלונות שמשהו לא בסדר אצלם באזור איברי המין;
 • סירוב ללכת לביה"ס;
 • עבריינות /בעיות התנהגות;
 • סודיות וחשאיות;
 • אלמנטים של פגיעה מינית בציורים, משחקים ופנטזיות;
 • אגרסיביות לא שגרתית;
 • התנהגות אובדנית;

המתעלל יכול לטעת בילד פחדים איומים על מה יקרה אם יספר על מה שקורה. רק כאשר מושקע מאמץ מיוחד כדי לנסוך בילד תחושת ביטחון, ירשה לעצמו הילד לדבר בחופשיות. אם הילד מספר שהוא הותקף מינית, על ההורים לנסות ולהישאר רגועים, ולאשר לילד שמה שקרה לו לא היה באשמתו. באחריות ההורים לדאוג לבדיקה רפואית עבור הילד ולייעוץ מקצועי עבורו.

המאמר תורגם על ידי דניאל מאתר זה:
http://www.geocities.com/Heartland/Trail/5697/abuse/whatisit.htm


תגובות

מהי פגיעה מינית בילדים? — 4 תגובות

 1. איך ניתן לדעת אם היתה התעללות מינית בגן ילדים? ילדים בני חמש שש.
  התהגות חריגה אצל הבן נשיקות וליטופים דיגדוגים..וקרא לזה אהבה וחברות… הדבר נעשה בהגזמה … הילדה מצדה אומרת שהוא אוהב אותה והוא חבר שלה …
  כשנודע להורים על הקשר "המוגזם" דאגו לנתק מגע בין הילדים.
  איך ניתן לזהות אם הילדה נפגעה למרות שכלפי חוץ אין סימנים מיוחדים?

  • שלום בטי,

   קשה לענות על פי הנתונים שנתת. מציעה שתצרי קשר עם אל"י ונסי לתאר בשיחת טלפון אנונימית את ההתרשמויות שלך מהמצב. הנה האתר שלהם:

   http://www.eli.org.il/

   מקווה שלא קורה שם כלום ותוכלי להירגע.

השאר תגובה