מה היה?

הגדרות והסברים על סוגים שונים של אלימות מינית, פיזית, רגשית ואלימות בינאישית מסוגים אחרים. ההתמודדות מתחילה ביכולת לקרוא לדברים בשמם ולאחר מכן להבין וללמוד עליהם. 

 

מהי תקיפה מינית?

הגדרות כלליות וחומר הסברה, זיהוי ומניעה לגבי תקיפה מינית, ניצול מיני או אונס. מסטריאוטיפים ולשון החוק ועד לחוויה של הנפגעים עצמם.

תקיפה מינית בדייט 

או Date rape היא פגיעה שכיחה מאוד ואף על פי כן רבים, בכלל זה הנפגעים, מתקשים להגדירה כתקיפה או אונס בשל סטריאוטיפים חברתיים שגויים.

הטרדה מינית  

להבין את ההבדלים בינה לבין חיזור או מתן מחמאה. למרות השינויים בחקיקה בנושא זה, הבורות בציבור עדיין ממעיטה מחומרתה של סוג זה של פגיעה. 

 

פגיעה מינית בילדים

אחד הפשעים הנתעבים ביותר, המפחידים ביותר והקשים לזיהוי בזמן אמת. מהם הסימנים להתרחשותה, דרכי ההתמודדות המומלצות ואיך מונעים אותה.

פגיעה מינית בתוך המשפחה 

או גילוי עריות שמתחש בה ניצול של האמון שנותן הילד בבני משפחתו ושל תמימותו. השפעותיה על התפתחות הילד, השלכותיה וההתמודדות בהמשך. 

אלימות במשפחה

אלימות שפוגעת לא רק במי שסופג אותה ישירות – לעצם החשיפה לאלימות יש השפעה מזיקה מאוד על כל מי שהיו עדים לה, בעיקר ילדים שגדלו בצילה. 

 

תקיפה מינית כשהתוקפת אישה

סוג פגיעה שהנפגעים מתקשים לדבר עליו בשל היותה נוגדת את הסטריאוטיפים על תקיפה מינית ותפיסה של נשים כאימהיות ולא אלימות. חשוב להכיר.

תקיפה מינית בנפגעים ממין זכר

זוכה עד היום ליחס של הכחשה ותגובות נגועות בבורות מצד החברה, המחזקות את הבושה אצל הנפגעים ויוצרת חשש מקבלת עזרה והגשת תלונה. 

ניצול מיני על ידי בן או בת זוג

מערכת זוגית אינה מקנה זכות לרמוס את הגבולות של בן או בת הזוג. גם בתוך זוגיות הזכות לסרב ליחסי מין תקפה וקיימת והדבר מעוגן בחוק.

 

תקיפה מינית בקיבוצים

דומה לפגיעה בתוך המשפחה בשל המחיר החברתי שמשלמים לעתים הנפגעים והקונפליקט בין הצורך להשתייך לרצון לקבל הכרה בפגיעה. 

תקיפה מינית במגזר הדתי

קיים קושי עצום בחשיפת הסוד שגוררת לעתים נידוי ממקורות ההשתייכות והתמיכה של הנפגעים אך המודעות עולה ויש גופים שיודעים לסייע.

כתות

חשוב להכיר את דרך פעולת הקבוצות שיוצרות מצבי שבי פסיכולוגי ורוחני שיהיו מאוד מוכרים גם למי שעברו התעללות מינית, פיזית ונפשית. 

 

הטרדה מאיימת (Stalking)

בפגיעה מסוג זה לעתים לא מתקיים מגע פיזי בין הפוגעים לנפגעים, אך קיימת פלישה מאיימת ומזיקה לפרטיותם ולגבולותיהם של הנפגעים. 

אלימות רגשית או מילולית

אומרים שמאחורי כל סוגי האלימות יש אלימות רגשית. השפעותיה המזיקות על הדימוי העצמי ותפקוד בתחומי חיים שונים נמשכות שנים רבות. 

אלימות מינית ונפשית בטיפול

סוג פגיעה הרסני כשלעצמו אך בנוסף לכך יוצר קושי משמעותי של הנפגעים לפנות לגורם טיפולי אחר לקבלת עזרה בשל אובדן אמון במטפלים. 

 

סכנות הפורנוגרפיה

מוצג פן אחר של התופעה המטיל ספק בתמימות והלגיטימיות של אופן הצגה של בני אדם ושימוש בגופם כבחפץ בצד הנזקים לצרכנים עצמם. 

סחר בבני אדם

תופעת הניצול מחפירה המשעבדת בני אדם לטובת תעשיית המין. מפורטים התירוצים וההצדקות המשמשות את המעורבים בה וסבל הנפגעים.

סטטיסטיקה על אלימות מינית

אוסף נתונים סטטיסטיים ממקורות שונים על אלימות מינית לסוגיה ואלימות במשפחה.